Logowanie

Patrycja Bałdys

Termin obrony prac dyplomowych

Obrony prac dyplomowych odbędą się 17 września. Kompletne prace z 2 recenzjami, raportem JSA należy złożyć w Dziekanacie do dnia 10 września

Nasz pracownik w CIOR Language Academy

CIOR Language Academy (CLA) jest organizacją natowską, której podstawowym zadaniem jest kształcenie językowe w zakresie dwóch oficjalnych języków NATO - języka angielskiego i francuskiego. Szkolenie adresowane jest do rezerwistów i czynnych żołnierzy z krajów natowskich oraz krajów współpracujących z NATO. Szczególny nacisk w trakcie kształcenia położony jest na terminologię wojskową, używaną w trakcie różnych form współpracy wojskowej między krajami. Kursy trwają dwa tygodnie, po których to przystępuje się do egzaminu STANAG 60001 (poziom 2 i 3) stanowiącego obowiązujący standard językowy we wszystkich krajach NATO.
Nauczanie w trakcie kursów jest bardzo intensywne, składa się zarówno z zajęć w klasie jak i poza nią. Nauczycielami są instruktorzy posiadający duże doświadczenie zarówno wojskowe jak i nauczycielskie. Dotychczas kursy odbyły się w kilkunastu krajach, w tym trzykrotnie w Polsce – gospodarzem jednego z nich była nasza Akademia. Wspomnienia uczestników z pobytu w Gdyni są bardzo pozytywne.
W tym roku kursy odbywały się w Estonii, uczestniczyło w nim ponad 100 oficerów z 16 krajów. Nasz pracownik, mgr Wojciech Błażek był jedynym przedstawicielem Polski biorącym w nim udział. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem kursu otrzymał zadanie od major Stephanie Still (wiceszefowa CLA i dyrektor merytoryczny) przygotowania prezentacji o najnowszej historii Polski. Prezentacja wraz z pytaniami trwała 1,5 godziny i sądząc po reakcjach została bardzo dobrze przyjęta. Kursy CLA są znakomitym sposobem na rozwijanie umiejętności językowych oraz platformą spotkania ciekawych ludzi, nawiązania relacji i wymiany międzykulturowych doświadczeń.

Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukową pt. „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939-1945. Wojna – Okupacja - „Wyzwolenie”

Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową pt.
„Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939-1945. Wojna – Okupacja - „Wyzwolenie”


Szczególnym okresem dla mieszkańców Stanisławowa była II wojna światowa. W jej wyniku nastąpiły znaczące zmiany w jego historii, pozostawiające miasto i tereny przyległe poza obszarem państwa polskiego. Miasto było najpierw okupowane przez ZSRR, a następnie - w ramach Dystryktu Galizien - przez Trzecią Rzeszę. Rok 1944 nie przyniósł miastu wyzwolenia, lecz ponowną okupację ze strony ZSRR, która została usankcjonowana pozostawieniem miasta poza granicami Polski, a w składzie USRR. Po rozpadzie ZSRR Stanisławów znalzał się w granicach dzisiejszego państwa ukraińskiego. Wojna spowodowała ogromne zmiany demograficzne. Niemal całkowite wyniszczenie ludności żydowskiej oraz wysiedlenia obywateli polskich zaburzyły dotychczasową demografię miasta i spowodowały, że dzisiaj zamieszkuje je właściwie całkowicie ludność ukraińska. Władze radzieckie przez lata próbowały zatrzeć ślady jego przeszłości. Zmodyfikowano jego nazwę na Iwano-Frankiwsk, burzono pomniki, niszczono tablice pamiątkowe, nie oszczędzano nawet miejsc pochówku – wszystko po to, aby po dawnym wielonarodowościowym Stanisławowie, którego założycielem był znamienity magnacki ród Potockich, nie został najmniejszy nawet ślad. Dziś, niczym mityczny Feniks – Stanisławów, dzięki pracy wielu ludzi – pracowników Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku oraz grupy polskich historyków z AMW w Gdyni i WAT w Warszawie - odradza się z popiołów i wraca do świadomości ludzkiej oraz na karty historii.
W ramach tego działania w dniach 6-8 września br. organizowana jest już IV konferencja naukowa, której tematem będzie „Stanisławów i Ziemia Stanisławowska w latach 1939-1945. Wojna – Okupacja - „Wyzwolenie”. Do wyboru tematu skłoniła organizatorów przypadająca na 2019 rok 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej. Ideą przewodnią realizacji konferencji jest promocja historii miasta, którego w takiej strukturze ludnościowej, jak w 1939 r. dziś już nie ma, a które również dziś zachwyca młodych naukowców, pracujących nad poznawaniem przeszłości Stanisławowa.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przede wszystkim naukowców z Polski i Ukrainy, którzy badają historię miasta w cezurze czasowej wypływającej z tematu konferencji, tj. lat 1939-1945. Dla realizacji wydarzenia powołany został komitet organizacyjny. Ponieważ tematyka projektu jest ogromnie szeroka, organizatorzy podejmą się merytorycznej weryfikacji tematów poszczególnych wystąpień, zbadają zgodność z tematem konferencji oraz podstawowymi jej założeniami. Komitet organizacyjny wspólnie podejmie decyzję o kwalifikacji poszczególnych wystąpień. W zależności od ilości zgłoszeń konferencja podzielona zostanie na sekcje tematyczne.
Końcowym efektem konferencji będzie wydanie publikacji z referatami uczestników w językach oryginalnych (po polsku i ukraińsku). Opracowanie merytoryczne publikacji oraz druk, jak dotychczas, będzie leżało wyłącznie po stronie organizatorów. Autorzy referatów na podstawie umowy przekażą prawa autorskie dzięki czemu książka będzie mogła być w przyszłości dodrukowywana. Zgodę na dodruk podejmie główny organizator konferencji. Zgłoszenia oraz tematy referatów wraz z krótkim streszczeniem prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowych informacji udziela dr Mariusz Kardas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
projekt1projekt11121

Akademia Marynarki Wojennej
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych

ul. Śmidowicza 69
81-127 Gdynia
Telefon/Fax: 261 26 25 85
Dziekanat: 261 26 25 08
dziekanat.wnhis@amw.gdynia.pl